Charakterystyka mosiądzu
Mosiądz jest to stop miedzi i cynku, który zawiera do 40% czystego cynku. Ze względu na to, że jest to rodzaj stopu, często zawiera również dodatki innych metali, takich jak aluminium, cyna, ołów, mangan, żelazo czy chrom.
Mosiądz ma kolor pomarańczowożółty bądź miedziany. Do jego najważniejszych właściwości zalicza się przede wszystkim odporność na korozję, ciągliwości i plastyczność.
Ponadto ma duże właściwości odlewnicze i dużą gęstość. Mosiądz zaliczany jest do stopów metali charakteryzujących się niezwykle bogatą klasyfikacją, wśród której wyróżnia się podatne na obróbkę plastyczną na zimno mosiądze dwuskładnikowe, zawierające ołów mosiądze ołowiowe oraz mosiądze specjalne, wśród których wyróżnia się mosiądze cynowe, aluminiowe, krzemowe i niklowe.
Nie ulega wątpliwości, że mosiądz jest stopem, który powszechnie wykorzystywany jest jako surowiec w przemyśle, bowiem to właśnie z niego wytwarzane są takie produkty jak armatura, klamki czy śruby okrętowe. Ponadto mosiądzu używa się także do wyrobu instrumentów muzycznych, monet, medali i świeczników.